2023. március 20., hétfő

Országos Kéktúra (1-es számú, OKT-013): Kőszeg- Tömörd

A nyugat- magyarországi túráimból mindössze öt olyan szakasz maradt amely még bejárásra várt, ezekből pedig kettő olyan, amely utazással együtt egy nap alatt lejárható. Ezek egyike volt az Országos Kéktúra 1-es túrájának a 13-as, Kőszeget Tömörddel összekötő szakasza. Kőszeg térsége teljes vakfolt volt számomra, ezért a várost övező tájegység gyakorlatilag minden négyzetmétere érdekelt. Ahogy az már oly sokszor lenni szokott, ezúttal sem időzhettem sokat a kiinduló városban, tekintve, hogy a végcél, Tömörd sem egy világváros és onnan haza is kellett jutnom. Ettől függetlenül csak nem bírtam ki, hogy képek nélkül távozzak Kőszegről.

Érkezés Kőszegre Gysev-es Jenbacher motorvonattal

Kéktúrás emlékek a vasútállomás falán

Kőszeg, Jurisics tér

Hősök kapuja a Városház utcában

500 éves platánfa a Kossuth Lajos utcánál

Felújítás alatt az egykori MÁV nevelőotthon

A pecsételést követően magam mögött hagytam a Fő és Jurisics teret, a Kossuth Lajos utcán keresztülsétálva pedig elhaladtam az 500 éves platánfa mellett. A jelzés utcáról utcára vezetett, míg végül az Ólmódi útra térve kivezetett a városból. A 87-es úti kereszteződést követően az aszfaltot földút, az eddigi pusztást pedig erdő váltotta. Rövid időn belül útelágazásához érkeztem, melynek közvetlen szomszédságában az osztrák- magyar határ húzódott. A Kéktúra lényegében a határ vonalát több kilométeren át követő Zöld jelzésű turistaútba torkollott, ahol a Kék jelzés jobbra mutatott, ezáltal közös útvonalat alkotva a Zöld jelzésű úttal és a Mária úttal, mely Kőszeg óta egy útvonalon osztozik a Kékkel.

Sembajer- hegy a távolban, mögötte már Ausztria

Érkezés az országhatárhoz: képen a Zöld jelzésű turistaút, tőle jobba a határvonalat jelző kövek

Balról a Mária út és a Kéktúra érkezik Kőszeg felől, jobbra a Zöld halad tovább az országhatár vonalával párhuzamosan

A túrabotomat Ausztriában hagytam :)

Séta a határ vonalában. A földúttól balra már Ausztria...

A határkövek egyike

Regeszarvas emlékmű

A Gradics- forrás az Ablánc- patak völgyében

Szűk egy kilométer múlva ismét elágazás, ezúttal a Zöld vált ki a Kékből, mely balra kanyarodva Ólmod település felé vette az irányt, nekem pedig jobbra, a határtól eltávolodva kellett tovább haladnom. Sűrű és sötét fenyőerdő határához értem, majd az erdőbe érve hosszú, bő négy kilométeres egyenes szakasz következett. A barátságtalan fenyőerdő körülbelüli határát a 8627-es számú út jelentette, melyen átkelve már egy világosabb, ligetesebb erdő fogadott. Itt egy picit megpihentem, majd folytattam tovább az utam a nyílegyenes szakaszon. 

Tömörd, Chernel- kastély. Az 1809-ben épült kastély 2019 óta felújítás alatt áll

Kihasználva az erősen felhős időt, ellátogattam a fotózási szempontból amúgy teljesen ellenfényes, 1780 körül épült Chernel- kiskastélyhoz is

A szakasz végétől kezdett egy kicsit izgalmasabbá válni az utazás, mert az eddigi széles és jól járható földútról keréknyomokra, majd egy erős balra téréssel ösvényre terelt a Kék jelzés. Az erős leejtésnek induló szűk és sáros ösvényen külön "öröm" volt a túra. Az ösvény az Ablánc- patak völgyéig ereszkedett, majd jobbra fordulva azzal párhuzamosan haladt tovább. Itt elméletileg egy földvárat kellett volna meglátnom (Ilonavár), de ahol a térkép szerint lennie kellett volna a várnak, ott nem találtam semmit. A vár helyett végül egy forrásra leltem, mely után az ösvény visszavezetett arra az útra, melyről a jelzés letérített. Innentől nem volt más dolgom, mint a hangulatos Tömörd Dózsa György utcáján besétálni, majd a Szent Ilona templomnál pecsételni.


A mai túra útvonala:

     Kőszeg, Fő tér-
     Tacherlgraben-
  Ablánc- patak/ Ilona- völgy-
  Vas- hegy alja-
  Gradics- forrás-
   Tömörd


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése