Magyarország elveszett utcanévtáblái

Budapesten meglepően sok utcanév és házszámtábla maradt fent a rendszerváltás előtti kommunista időkből, azonban a két évvel ezelőtt elkezdett "kutatásom" a városban lassan-lassan a végéhez közeledik. A téma egyediségét tekintve úgy gondoltam, hogy folytatom a "táblás írásaimat" és más városokban, falvakban is szétnézek, ha már arra vezet az utam. Budapesttel kapcsolatban sokkal egyszerűbb volt utánanézni a listán szereplő utcák történetének, azonban a különböző vidéki városok esetében már korántsem ilyen egyszerű a képlet. Könyvtárakat kéne látogatni helytörténeti kiadványok, régi térképek után, ami irgalmatlan időbe tellene és ami most nem áll rendelkezésre. Marad tehát az internet és egy-két tulajdonomban álló kötet, mely segíthet az eligazodásban. Ettől függetlenül remélem, hogy a budapestihez hasonlóan, tartalmas adatbázist tudok majd itt létrehozni, amely az idők múlásával csak pontosabbá válik.


Csanádpalota (Csongrád megye):

Szent István utca (Lenin utca):

A Csanádpalotáról szóló oldalamon már közzétettem az alábbi fotót, most azonban a lista teljessége érdekében újra beillesztem ide. A város még most is eléggé retró, ettől függetlenül csak ezt az egy táblát találtam itt, a város főútján. 



Mór (Fejér megye):

Wekerle Sándor utca (Velinszky László utca, Magyar utca {Ungargasse}):

Móron már semmi sem emlékeztet a rendszerváltás előtti időkre, sem utcanév, sem házszámtábla nem maradt fent- egyetlen kivétellel. Mivel eddig egyetlen régebbi térképet sem sikerült találnom a városról, így az is lehet, hogy nem is nagyon volt minek fenn maradnia és Mórt elkerülték a komolyabb közterület át és visszanevezések. Mindenesetre a Velinszky László nevét viselő tábla egyelőre fent van a falon. 

Móron találhatóak a legszebb utcanévtáblák, melyeken a mai nevük mellett, a régebbi, békebeli nevüket is feltűntetik

Székesfehérvár (Fejér megye):

Székesfehérvár is szépen letisztult az elmúlt 28 év alatt. Végighaladva az egykori kommunista elnevezésű utcákon, hiába keresnék 
  • a Várkörúton (Népköztársaság út)
  • a Schwabisch- Gmünd utca, Mátyás király körút és Szekfű Gyula utca egészében (Engels Frigyes utca)
  • a Király soron (Élmunkás utca)
  • a Havranek József utcában (Úttörő utca)
ebből az időszakból táblákat, már nagy valószínűséggel semmit sem találnék.

Megyeház utca (Csók István utca):

A fenti listába ez az utca is felkerülhetett volna, ha az alábbi házszámtábla még nem lenne fent.  Az utca átnevezése kicsit érthetetlen számomra, hisz véleményem szerint a festőnek egyáltalán nem voltak durva baloldali kötődései, ami indokolta volna nevének levételét a házfalakról. Mindazonáltal a városban az egyik képtár, a mai napig viseli nevét. 



Prohászka Ottokár utca (Lenin út):

A vasútállomáshoz vezető utcának sincsen már Lenin feliratú táblája, azonban a mellette elterülő lakótelep tábláján még szerepel. 

A lakótelep tábláján még a Lenin felirat szerepel


[E71] M7-es autópálya ([E96]):

Bár nem kötődik szorosan sem a témához, sem a városhoz, azonban érdemes szót ejteni egy olyan várost érintő útról, mely ma már nem létezik. Pontosabban létezik, csak nem Magyarországon, hanem Törökországban. Az európai kontinenst átszelő E utak rendszeréről 1950-ben, az ENSZ Gazdasági Bizottsága, az UNECE határozott. Az 1964-ben átadott M7-es autópálya 1975-re érte el Székesfehérvárt, illetve Balatonaligát, melyen ekkor az európai E96-os út haladt keresztül. Az elmúlt több mint 40 évben a kontinens úthálózata többször változott, az E96-os út helyét pedig az E71-es váltotta. A mai hálózat szerint az E96-os út Törökországban, Izmirt köti össze Sivrihisarral.  

Az E96-os út táblája tűnik fel, Papp Gábor Zsigmond: Balaton retró című filmjében. Forrás: Youtube
Az E96-os út, egy 1982-es autóatlaszban
A Magyarországon nem létező E96-os út táblája Székesfehérváron napjainkban
Egy 1989-es atlaszban, már az E71-es út fut végig az M7-es vonalán

2018.02.10

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése