Mai túránkat Pusztavámon, a Zöld jelzésű úton kezdtük és a Gerencsérvár érintésével, a pusztavámi ipartelepeken át, Mórig gyalogoltunk- ezzel teljesítve a Közép- Dunántúli Piros közel 7 kilométeres 20-as szakaszát.
Pusztavám építészetileg egyébként egy elég vegyes település. Vannak gyönyörűen felújított régi parasztházak és sajnos akadnak a bedőlés határán állók is. Túránk első kilométereit a település hosszú Petőfi utcáján tettük meg, ezt követően pedig az Oroszlányba vezető, meglehetősen jó minőségű országút szélén haladtunk körülbelül másfél kilométert.
![]() |
Kálvária Pusztavámon |
Nekem most nem volt lehetőségem elhozni a gépemet, ezért Éviét hoztuk, az övébe viszont elfelejtettünk memória kártyát tenni, ezért egy megoldás maradt: a telefon. Még jó, hogy korábban már bejártuk ennek a szakasznak egy nagy részét, ezért nem volt akkora újdonság, amit feltétlenül dokumentálnom kellett volna. Mondjuk telefonnal fotózni így is kiábrándító volt számomra, de ha ló nincs, jó a szamár is.☺ A másfél kilométeres országúti séta után, a jelzés letért jobbra az erdőbe.
Évi rögtön lecsapott a helyi növényvilágra, melynek tagjait most felsorolnom nehezebb lenne, mint egy másodfokú egyenletrendszert megoldanom. A többalkalmas virágfotómegállás és újabb másfél kilométer után értünk a Gerencsérvár romjaihoz. A vár (lakótorony) a 13. században épült és egészen a 16. századig használatban volt. Az épületről számos írás található az interneten, érdemes utánaolvasni. Mivel gyakorlatilag nem volt használható fényképezőgépünk, ezért videózni kezdtem- amit így utólag nem is bánok annyira a fényviszonyok miatt.
A vár egyébként egy turistaút kereszteződésben fekszik. Ha továbbra is a Zöld jelzésű turistaúton haladunk kelet felé, akkor Csákberény érintésével szintén Mórra érkezünk, ha észak felé fordulunk a Zöld "L" jelzésre, akkor a Vértesszentkereszti Kolostorromhoz jutunk, ami tudtommal most nem látogatható. Mi azonban dél felé, a Piros Pluszon folytattuk utunkat, ami a Zöld utat köti össze a Közép- Dunántúli Pirossal. Nagyjából egy kilométer után értük el a Pirosat, majd ezt követően a pusztamaróti ipartelepek felé fordultunk. Itt egy kicsit cserbenhagyott a tájékozódásom, ezért kétszer is letértünk a helyes útról. A kis tájékozódási anomália után, immár a helyes irányba haladva, először egy tisztásra, majd egy fenyvesbe értünk. A fenyvesek után tértünk rá arra a kis aszfaltozott bekötőútra, amely ahhoz a bányatóhoz vezetett, ahol már korábban is jártunk. Itt hosszabb időre megpihentünk, ettünk, ittunk. Az út innentől már nem tartogatott nagy meglepetéseket, lényegében végéig a piros úton haladtunk Mórig, csak most a múltkori túrával ellentétes irányba haladtunk és értelemszerűen nem tértünk le/vissza a zöld jelzésű útra. A festékgyárnál egy kedves portásbácsi adott két KDP-s pecsétet, majd ugyanezt a műveletet hajtottuk végre Móron is, a Lamberg- kastélynál. A Lipa-kúti-völgy egy szakasza ezúttal is kimaradt, mert nem szerettem volna azt, hogy a várandós menyasszonyom a dagonyában gázoljon, így a múltkorival megegyező kerülőúton tértünk le és vissza a Pirosra.
Pusztavám, Petőfi utca-
Kis-hársas-
Gerencsérvár-
Kis-bükk-
Cica-homok-
Farkas-hegy-
Mária-kúti rész-
Pusztavám, festékgyár-
Lipa-kúti-völgy-
Fazekas-gödrök-
Teréz-halom-
Mór, Lamberg-kastély
A mai túra útvonala:















Grósz-rét-











Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése