A Schossberger kastély

Már a hét elején elkezdtem azon gondolkozni, hogy mit kezdjek a sokadjára érkező, várhatóan 30 feletti hétvégi időjárással. A Kéktúra szóba sem jöhetett, így olyan helyet kellett találnom, ami nincs is messze Pesttől, de valamilyen szempontból érdekesség. Többször gondolkoztam azon, hogy vissza kéne menni azokhoz az elhagyatott épületekhez, telepekhez, melyeket a Kék ösvény érintett és szabadon bejárható. Azonban most erre se tudtam nagyon ráhangolódni, inkább valamelyik vár, vagy kastélyhoz lett volna nagyobb kedvem. Gyakorlatilag ez vezetett ahhoz, hogy az interneten rátaláljak a szépséges Schossberger kastélyra, mely nem is volt túl közel, de a fél életem sem egy Flirt motorvonaton élem le mire odaérek. Hét közepén felvettem a kapcsolatot a kastély üzemeltetőjével, mert nem voltam biztos abban, hogy fotózható a kastély, ezért fontosnak tartottam utánakérdezni. Miután minden rendben ment, szombaton megérkeztem Turára- lehetőleg a legnagyobb melegben. A vasútállomástól a hosszú Szent István úton kellett végig gyalogolnom, hogy a település központjába jussak, onnan pedig még pár perc sétával a Kastélypark bejáratáig. Tura amúgy meglepően csendes település, legalábbis ottjártamkor. Talán 8-10 emberrel futottam össze az utcán, beleértve az oda és a visszautat is. 
Kastély kapujához érve egy idősebb úr fogadott, de még mielőtt megvettem volna a belépőt, tájékoztatott, hogy az épület bútorozatlan , illetve egyes helyiségei el vannak zárva a látogatók elől. Sebaj- gondoltam magamban és mentem tovább. 
Nagyjából 30-40 méter után egy közepesen leromlott állapotú, de meseszép kinézetű épület bújt elő a fák takarásából. Gyakorlatilag elsőre beleszerettem a kastélyba, ilyen épületet eddig nemigen láttam Magyarországon. A kastély történetéről, építészeti stílusáról sok helyen lehet olvasni, így én nem írnám le ezeket újból, ellenben beszéljenek a képek:

A bejárat felől ez a gyönyörű látvány fogad! Menjünk körbe!
Az épülethez tartozó Pálmaház, melyet 2012-ben újított fel az épület üzemeltetője
Pálmaház és Óratorony. Az Óratorony felújítására még 2011-ben került sor
Az épület hátsó homlokzata, a terasszal


A Schossberger család címere, az épület cselédbejárója...
...és főbejárata felett
A főbejárat...
...és az épület lépcsőháza


A hatalmas lépcsőház magas földszintjén  járunk
Tekintsünk fel...


Fent körfolyosó, alul a Pálmaházhoz vezető átjáró


Az cselédbejáróhoz vezető folyosó
Másik irányban a Pálmaházhoz lehet eljutni
A lépcsőházat a Pálmaházzal összekötő szoba, és az abból nyíló helyiségek
A Pálmaház






Térjünk vissza a lépcsőházba. Szemben a bejárat...
...hátunk mögött pedig egy könyvtár (?), beépített könyvespolccal
Kitekintés a lépcsőházra és a bejáratra
Irány az első emelet
Félúton a két emelet közt


A lépcsőház teteje
Fentről is gyönyörű
Fentről a könyvtár, vagy a nappali bejárata
Járjuk körbe a folyosót...
Egy cseppnyi romantika :)
Szemből a lépcsőház, lent a bejárat
Sajnos a második emeletre már nem lehetett feljutni
A fenti folyosó. Innen lehet feljutni a nagy toronyba is, azonban az a rész most még sajnos nem látogatható
A folyosó egy nagyobb helyiségbe vezet. Itt nem tudom, hogy mi történhetett, a plafon vasbeton...
Egy másik folyosó
Az emeletről lejöttem a magasföldszinti teraszra. Szemben a Pálmaház


A Kastélypark
A Kastélyparkkal szemben a Magtár áll. Ö is megérne egy felújítást
A képekből látható, hogy bőven lenne mit felújítani a neoreneszánsz stílusú épületen, mely talán egyedülálló az országban. Míg egyes helyeken már látható a felújítás nyomai, másol az alátámasztás jelenti a jelenlegi megoldást. Azonban még ebben az ütött-kopott állapotában is képes arra, amire más kastély csak korlátozottan, vagy jelentős felújítás követően: történetesen arra, hogy a másodperc töredéke alatt elbűvölje és kivívja az emberek csodálatát. Az ember ép ésszel talán fel sem fogja, hogy nézhetne ki ez az épület felújítva, rendbe rakott kastélyparkkal. Amíg azonban ez nem történik meg, csak reménykedhetünk benne, hogy ha a teljes felújítás még nem is kezdődik el, az állaga tovább nem fog romlani. Én mindenképpen ajánlom a kastély látogatását, azonban csili-vili dolgokra senki se számítson. Az kastély varázsa a szépségében, a méretében és az 1883 óta, a történelem viharainak méltóságteljesen ellenálló falakban rejlik. A turaiak pedig méltán lehetnek büszkék a városukban álló, az ország egyik legszebb kastélyára.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése